AS6C6264-55PIN
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
VIGOR # :
Description
IC SRAM 64KBIT PARALLEL 28DIP
Catalog
Memory
DataSheet
AS6C6264-55PIN PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:64Kb (8K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-DIP (0.600", 15.24mm)