AS6C6264-55PIN
Description
IC SRAM 64KBIT PARALLEL 28DIP
DataSheet
AS6C6264-55PIN PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:64Kb (8K x 8)
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-DIP (0.600", 15.24mm)