AS29CF040-55CCIN
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
VIGOR # :
Description
IC FLSH 4MBIT PARALLEL 32PLCC
Catalog
Memory
DataSheet
AS29CF040-55CCIN PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH - NOR
Memory Size:4Mb (512K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)