MAR-120-ACAC
Manufacturer
ATC
VIGOR # :
Description
MOTOR AUTO-RESTART RELAY
Catalog
Monitor - Relay Output
DataSheet
MAR-120-ACAC PDF
Type Description
Series:MAR
Package:Box
Part Status:Active
Type:Voltage Sensing AC
Trip Status:Energized High/Low
Trip Range:70 ~ 100V AC
Delay Time:0.2 Sec ~ 60 Sec
Voltage - Supply:120VAC
Output Type:Relay
Circuit:SPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage:10A @ 120VAC