SV3000RT120
Manufacturer
Staco Energy Products Co.
VIGOR # :
Description
UPS SINGLE PHASE 3KVA/2.7KW 120V
Catalog
Uninterruptible Power Supply (UPS) Systems
DataSheet
SV3000RT120 PDF
Type Description
Series:UniStar® V
Package:Box
Part Status:Active
Type:Online (Double Conversion)
Voltage - Input:-
Applications:General Purpose, Industrial Control
Form:Rackmount, Tower
Power - Rated:3kVA / 2700W
AC Outlets:5 (UPS)
Backup Time - Max Load:2.7 minutes
Media Lines Protected:-
Voltage - Output:120V, 230V
Input Connector:NEMA L5-30P
Output Connector:NEMA 5-20R (4), NEMA L5-30R
Cord Length:6' (1.83m)
Approval Agency:-
Size / Dimension:27.740" L x 17.244" W (704.60mm x 438.00mm)
Height:3.394" (86.20mm)