SV2000RT120
Manufacturer
Staco Energy Products Co.
VIGOR # :
Description
UPS SINGLE PHASE 2KVA/1.8KW 120V
Catalog
Uninterruptible Power Supply (UPS) Systems
DataSheet
SV2000RT120 PDF
Type Description
Series:UniStar® V
Package:Box
Part Status:Active
Type:Online (Double Conversion)
Voltage - Input:-
Applications:General Purpose, Industrial Control
Form:Rackmount, Tower
Power - Rated:2kVA / 1800W
AC Outlets:8 (UPS)
Backup Time - Max Load:2.7 minutes
Media Lines Protected:-
Voltage - Output:120V, 230V
Input Connector:NEMA 5-20P
Output Connector:NEMA 5-20R (8)
Cord Length:6' (1.83m)
Approval Agency:-
Size / Dimension:20.374" L x 17.244" W (517.50mm x 438.00mm)
Height:3.394" (86.20mm)