UBC10.241
Manufacturer
PULS
VIGOR # :
Description
DIN RAIL UPS 24V 10A W/ 5AH BAT
Catalog
Uninterruptible Power Supply (UPS) Systems
DataSheet
UBC10.241 PDF
Type Description
Series:DIMENSION U
Package:Box
Part Status:Active
Type:Standby (No Regulation)
Voltage - Input:-
Applications:General Purpose, Industrial Control
Form:Din Rail
Power - Rated:360W
AC Outlets:-
Backup Time - Max Load:-
Media Lines Protected:-
Voltage - Output:24V
Input Connector:-
Output Connector:-
Cord Length:-
Approval Agency:-
Size / Dimension:4.685" L x 4.843" W (119.00mm x 123.00mm)
Height:4.882" (124.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
E11A102B001UJP(J)
E11A102B001UJP(J)
1KVA 100/110/115/120V
QUINT UPS IQ 24VDC 10A
QUINT UPS IQ 24VDC 5A
ALD500SCL
ALD500SCL
IC ADC 16BIT SAR 16SOIC
UBC10.241
UBC10.241
CBL FMALE TO WIRE LEAD 4P 4.92'
GP1UM28XK
GP1UM28XK
SENSOR REMOTE REC 40.0KHZ 10.5M