SGW1010-EVK
Manufacturer
SG Wireless Limited
VIGOR # :
Description
SGW1010 BLUETOOTH 5 MODULE EVALU
Catalog
RF Evaluation and Development Kits, Boards
DataSheet
SGW1010-EVK PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Type:Transceiver; Bluetooth® 5
Frequency:2.4GHz
For Use With/Related Products:nRF52840, SGW101x
Supplied Contents:Board(s)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
106137-HMC445LP4
106137-HMC445LP4
BOARD EVAL HMC445LP4E
DC1545A-B
DC1545A-B
EVAL BOARD FOR LT5578
MAAL-007304-001SMB
MAAL-007304-001SMB
EVAL BOARD FOR MAAL-007304-TR300
TV06B101J-HF
TV06B101J-HF
TVS DIODE 100V 162V SMB
H75,GY
H75,GY
BOX ABS GRAY 7.2"L X 3.65"W
CDCLVC1102PWR
CDCLVC1102PWR
IC CLK BUFFER 1:2 250MHZ 8TSSOP