RC2500-RC232
Manufacturer
Radiocrafts
VIGOR # :
Description
RX TXRX MOD ISM > 1GHZ CAST SMD
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
RC2500-RC232 PDF
Type Description
Series:RC232™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
RF Family/Standard:General ISM > 1GHZ
Protocol:RC232
Modulation:GFSK
Frequency:2.4GHz
Data Rate:100Kbps
Power - Output:1dBm
Sensitivity:-105dBm
Serial Interfaces:UART
Antenna Type:Antenna Not Included, Castellation
Utilized IC / Part:CC2510
Memory Size:-
Voltage - Supply:2V ~ 3.6V
Current - Receiving:25mA
Current - Transmitting:27mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C