RC-S2LP-915
Manufacturer
RadioControlli
VIGOR # :
Description
MULTICHANNEL TRANCEIVER MODULE S
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
RC-S2LP-915 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
RF Family/Standard:802.15.4
Protocol:6LoWPAN
Modulation:GFSK
Frequency:915MHz
Data Rate:38.4kbps
Power - Output:16dBm
Sensitivity:-128dBm
Serial Interfaces:GPIO, SPI
Antenna Type:Antenna Not Included, U.FL
Utilized IC / Part:S2-LP
Memory Size:-
Voltage - Supply:1.8V ~ 3.6V
Current - Receiving:7.2mA
Current - Transmitting:11mA ~ 20mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-30°C ~ 75°C