RC-CC1310-434
Manufacturer
RadioControlli
VIGOR # :
Description
TRANSCEIVER MODULES CC1310 BASED
Catalog
RF Transceiver Modules and Modems
DataSheet
RC-CC1310-434 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
RF Family/Standard:802.15.4
Protocol:6LoWPAN
Modulation:-
Frequency:434MHz
Data Rate:4Mbps
Power - Output:14dBm
Sensitivity:-124dBm
Serial Interfaces:-
Antenna Type:Antenna Not Included, U.FL
Utilized IC / Part:CC1310F128
Memory Size:-
Voltage - Supply:1.8V ~ 3.8V
Current - Receiving:5.5mA
Current - Transmitting:13.4mA ~ 23.5mA
Mounting Type:Surface Mount
Operating Temperature:-30°C ~ 75°C