PPT2-50MM
Description
50 MM W. POLYIMIDE TAPE, 2 MIL
DataSheet
PPT2-50MM PDF
Type Description
Series:PPT2
Backing, Carrier:Polyimide
Thickness:0.0035" (3.5 mils, 0.089mm)
Thickness - Adhesive:0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Width:1.97" (50.00mm)
Length:108' (32.9m) 36 yds
Color:Amber
Usage:Masking, High Temperature
Temperature Range:-99°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
373-CLEAR-48MMX50M
373-CLEAR-48MMX50M
TAPE BOX SEALING 1.89"X 54.7YD
TAPE POLYETHYLENE CLEAR 4"X 5YDS
528-2
528-2"X20YD
2 X 20 YD BULK
DD125
DD125
FUSE CRTRDGE 125A 415VAC CYLINDR
RH350
RH350
PSYCHROMETER, DATALOGGER DIGITAL
PPT2-50MM
PPT2-50MM
50 MM W. POLYIMIDE TAPE, 2 MIL