GPT-125MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
125 MM WIDE GREEN MASKING TAPE
Catalog
Tape
DataSheet
GPT-125MM PDF
Type Description
Series:GPT
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Masking
Adhesive:Silicone
Backing, Carrier:Polyester Film
Thickness:0.0035" (3.5 mils, 0.089mm)
Thickness - Adhesive:0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Width:4.92" (125.00mm)
Length:216' (66.0m) 72 yds
Color:Green
Usage:Masking
Temperature Range:-99°F ~ 392°F (-73°C ~ 200°C)