GPT-125MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
125 MM WIDE GREEN MASKING TAPE
Catalog
Tape
DataSheet
GPT-125MM PDF
Type Description
Series:GPT
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Masking
Adhesive:Silicone
Backing, Carrier:Polyester Film
Thickness:0.0035" (3.5 mils, 0.089mm)
Thickness - Adhesive:0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Width:4.92" (125.00mm)
Length:216' (66.0m) 72 yds
Color:Green
Usage:Masking
Temperature Range:-99°F ~ 392°F (-73°C ~ 200°C)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
4314-1/2
4314-1/2"X18YD
TAPE FOAM GRAY 1/2"X 18YDS
1-5-9495MP
1-5-9495MP
TAPE DBL COATED CLEAR 1"X 5YDS
3M 44 2
3M 44 2" X 90YD
TAPE ELECT TRANSLUCENT 2"X 90YDS
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
50711
ADAPTER, 230VAC IN, 24VAC OUT, U
24BK
24BK
TESTER IRRIGATION KIT
GPT-125MM
GPT-125MM
125 MM WIDE GREEN MASKING TAPE