KPTLS-50MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
50 MM W TAPE LOW STATIC
Catalog
Tape
DataSheet
KPTLS-50MM PDF
Type Description
Series:KPTLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Masking
Adhesive:Silicone
Backing, Carrier:Polyimide
Thickness:0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Adhesive:0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Width:1.97" (50.00mm)
Length:108' (32.9m) 36 yds
Color:Amber
Usage:Masking
Temperature Range:500°F (260°C)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 401+ 0.94
3M 401+ 0.94" X 60YD
3M 401+/233+ HIGH PERFORMANCE GR
CFT-3 1/2
CFT-3 1/2
3 1/2" WIDE, COPPER CONDUCT TAPE
5151-3/4
5151-3/4"X36YD
TAPE GLASS CLOTH BRN 3/4"X 36YDS
M3DMK-4006J
M3DMK-4006J
IDC CABLE - MKR40K/MC40G/MCG40K
CF908G
CF908G
CF CARD 1-7 GOLD DUPLICATOR
KPTLS-50MM
KPTLS-50MM
50 MM W TAPE LOW STATIC
4K042103
4K042103
SWITCH KEYPAD 4 KEY 0.05A 24V