TEN 20-4812WIR
Manufacturer
TRACO Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
TEN 20-4812WIR PDF
Type Description
Series:TEN 20WIR (20W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.67A
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial), Railway
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:89%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)