MGDSK10CE
Manufacturer
Gaia Converter
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MGDSK10CE PDF
Type Description
Series:MGDK10 (10W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):800mA
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C
Efficiency:80%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension:1.58" L x 1.03" W x 0.33" H (40.3mm x 26.3mm x 8.5mm)