ALD11G48-6L
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 35W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
ALD11G48-6L PDF
Type Description
Series:ALD15 (35W)
Package:Tray
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:2.5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):11A
Power (Watts):35 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:89%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension:1.30" L x 0.90" W x 0.34" H (33.0mm x 22.9mm x 8.6mm)