PXF4048WD15
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 40W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
PXF4048WD15 PDF
Type Description
Series:PXF (40W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-15V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.333A, 1.333A
Power (Watts):40 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:86%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:9-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 8.6mm)