ODM20-05SC12
Manufacturer
ETA-USA
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 5V 20W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
ODM20-05SC12 PDF
Type Description
Series:ODM20-SC(20W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):4A
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:5 kV
Applications:Medical
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:86%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:5-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)