CPT15F18P
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
DataSheet
CPT15F18P PDF
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):15A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Sixteenth Brick
Size / Dimension:1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.5mm)