CP40C1233018P
Description
DC DC CONVERTER 12V 40W
DataSheet
CP40C1233018P PDF
Type Description
Series:CP40 (40W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.3A
Power (Watts):40 W
Voltage - Isolation:1.6 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)