AEE01CC12-M
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AEE01CC12-M PDF
Type Description
Series:AEE15W-M (15W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-15V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):500mA, 500mA
Power (Watts):15 W
Voltage - Isolation:4.2 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency:89%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:5-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)