ZP20S1200WL
Manufacturer
Zettler Magnetics
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V/20W THT
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ZP20S1200WL PDF
Type Description
Series:ZP20 (20W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.67A
Power (Watts):20 W
Applications:ITE (Commercial)
Features:Universal Input
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Efficiency:85%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP Module
Size / Dimension:2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 24.0mm)