ESHSR-0400C0-002R7
Description
CAP 400F 10% 2.7V T/H
DataSheet
ESHSR-0400C0-002R7 PDF
Part Status:Obsolete
Capacitance:400 F
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):3.2mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.520" (64.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C