EEC-F5R5U155N
Description
CAP 1.5F -20% +80% 5.5V T/H
DataSheet
EEC-F5R5U155N PDF
Type Description
Series:NF
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Capacitance:1.5 F
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):30Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C