RV6LAYSA101A
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
VIGOR # :
Description
POT 100 OHM 1/2W CARBON LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
RV6LAYSA101A PDF
Type Description
Series:RV6
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance (Ohms):100
Tolerance:±10%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Built in Switch:None
Number of Turns:1
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:User Defined
Temperature Coefficient:-
Rotation:295°
Resistive Material:Carbon
Termination Style:Solder Lug
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter:0.125" (3.18mm)
Bushing Thread:1/4-32
Mounting Type:Panel Mount
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
73JB5K
73JB5K
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
43C1100
43C1100
POT 100 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
53C31K
53C31K
POT 1K OHM 2W PLASTIC LINEAR
CBL FMALE RA TO WIRE 4POS 4.92'
R6020-NIST
R6020-NIST
USB TEMPERATURE/HUMIDITY DATA LO
RV6LAYSA101A
RV6LAYSA101A
POT 100 OHM 1/2W CARBON LINEAR
R50115
R50115
3-1/4" HEAD; 7"; LG PAINT MIXER