GU1041S26
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
VIGOR # :
Description
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Catalog
Rotary Potentiometers, Rheostats
DataSheet
GU1041S26 PDF
Type Description
Series:GU
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Resistance (Ohms):100k
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Built in Switch:None
Number of Turns:10
Taper:Linear
Number of Gangs:1
Adjustment Type:User Defined
Temperature Coefficient:-
Rotation:3600°
Resistive Material:Wirewound
Termination Style:Solder Lug
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter:0.2497" (6.34mm)