BP7.5-12-T1
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 7.5AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
BP7.5-12-T1 PDF
Type Description
Series:BP
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:7.5Ah
Size / Dimension:6.00" L x 2.62" W x 3.76" H (152.5mm x 66.5mm x 95.5mm)
Termination Style:Spade, .187" (4.7mm)