EVP35-12S-B7
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 35AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
EVP35-12S-B7 PDF
Type Description
Series:EVP
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:35Ah
Size / Dimension:8.33" L x 5.14" W x 6.67" H (211.5mm x 130.5mm x 169.5mm)