CDQC28GT2WB
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" QUAD GREEN 12
DataSheet
CDQC28GT2WB PDF
Number of Characters:4
Size / Dimension:0.394" H x 1.268" W x 0.228" D (10.00mm x 32.20mm x 5.80mm)
Digit/Alpha Size:0.28" (7.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:100mcd
Wavelength - Peak:525nm
Power Dissipation (Max):120mW