CDDA52G2WF
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.52" DUAL GREEN 18
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDDA52G2WF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.689" H x 0.984" W x 0.276" D (17.50mm x 25.00mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.52" (13.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:25mcd
Wavelength - Peak:571nm
Power Dissipation (Max):85mW