CDTA39R2WF1MA
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" TRI RED 15DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDTA39R2WF1MA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.504" H x 1.181" W x 0.276" D (12.80mm x 30.02mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:1mA
Millicandela Rating:0.65mcd
Wavelength - Peak:639nm
Power Dissipation (Max):72mW