ACDA56-51SYKWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 12SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
ACDA56-51SYKWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.669" H x 0.996" W x 0.094" D (17.00mm x 25.30mm x 2.40mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:117mcd
Wavelength - Peak:590nm
Power Dissipation (Max):75mW