L324TURC-20D
Manufacturer
NAC
VIGOR # :
Description
3MM FLANGELESS LED LAMP, COLOR:
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
L324TURC-20D PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1000mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3mm, T-1
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:20°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:645nm
Wavelength - Peak:660nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:3mm
Size / Dimension:3.00mm Dia
Height (Max):6.30mm