SSL-LX15IGC-TR
Description
LED GREEN/RED CLEAR SOT23-3 SMD
DataSheet
SSL-LX15IGC-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green, Red
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:10mcd Green, 10mcd Red
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:3.00mm x 1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Green, 2V Red
Current - Test:20mA Green, 20mA Red
Viewing Angle:140°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:565nm Green, 635nm Red
Features:-
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package:SOT-23-3
Size / Dimension:3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.05mm