LG Y870-K2M1-1-0-10-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED GREEN 570NM CLEAR RA SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LG Y870-K2M1-1-0-10-R18-Z PDF
Type Description
Series:Micro SIDELED® 3010
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Configuration:-
Lens Color:-
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:15.7mcd
Lens Style:Rectangle
Lens Size:1.70mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.0V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:570nm
Wavelength - Peak:572nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.20mm L x 1.20mm W
Height (Max):1.20mm