PY1101W-TR
Manufacturer
Stanley Electric
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR 3216 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
PY1101W-TR PDF
Type Description
Series:1101W
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:8mcd
Lens Style:Square with Flat Top
Lens Size:1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:148°, 145°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:572nm
Wavelength - Peak:570nm
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:3216 Type
Size / Dimension:3.00mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.90mm