DA16-120US
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12.2V 16W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
DA16-120US PDF
Type Description
Series:DA16 (16W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12.2V
Current - Output (Max):1.33A
Power (Watts):16 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:75%
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.5mm
Cord Length:78.74" (2.0m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:3.03" L x 2.08" W x 1.45" H (77.0mm x 53.0mm x 36.8mm)