1.5FMCJ8.2A
Description
TVS DIODE 1500W 7.02V UNI SMC
DataSheet
1.5FMCJ8.2A PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.2V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)