1.5FMCJ8.2A
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 1500W 7.02V UNI SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5FMCJ8.2A PDF
Type Description
Series:1.5FMCJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.2V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AB, SMC
Supplier Device Package:DO-214AB (SMC)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SMBG30-E3/52
SMBG30-E3/52
TVS DIODE 30V 53.5V DO215AA
SMBJ120CAHM3/I
SMBJ120CAHM3/I
TVS DIODE DO-214AA SMB
SMA5J30CAHM3_A/I
SMA5J30CAHM3_A/I
TVS DIODE 500W DO214AC
EE-1001
EE-1001
CONNECTOR FOR 4 PIN PHOTO SENSOR
11-348-C
11-348-C
HOLE PLUG 0.312" STL/NCKL NAT
1.5FMCJ8.2A
1.5FMCJ8.2A
TVS DIODE 1500W 7.02V UNI SMC
RN732BTTD8561B10
RN732BTTD8561B10
RES 8.56K OHM 0.1% 1/8W 1206