TFMCJ110CA
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIO 1500W 110V 177V BI SMC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TFMCJ110CA PDF
Type Description
Series:TFMCJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):128.5V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:-
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)