15KPA240C
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 240V 403.83V P600
DataSheet
15KPA240C PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):240V
Voltage - Breakdown (Min):252.72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:403.83V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):371A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)