TFMBJ12A
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIO 600W 12V 19.9V UNI SMB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TFMBJ12A PDF
Type Description
Series:SMBJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):14V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:-
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)