SMB10J33-E3/52
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 33V 59V DO214AA
DataSheet
SMB10J33-E3/52 PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Breakdown (Min):36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):16.9A
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)