GPA025A120MN-ND
Manufacturer
SemiQ
VIGOR # :
Description
IGBT 1200V 50A 312W TO3PN
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
GPA025A120MN-ND PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:NPT and Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):75 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 25A
Power - Max:312 W
Switching Energy:4.15mJ (on), 870µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:350 nC
Td (on/off) @ 25°C:57ns/240ns
Test Condition:600V, 25A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):480 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)