GPA030A120I-FD
Manufacturer
SemiQ
VIGOR # :
Description
IGBT 1200V 60A 329W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
GPA030A120I-FD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
IGBT Type:Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 30A
Power - Max:329 W
Switching Energy:4.5mJ (on), 850µJ (off)
Input Type:Standard
Gate Charge:330 nC
Td (on/off) @ 25°C:40ns/245ns
Test Condition:600V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):450 ns
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)