SZ-10N40VL
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
VIGOR # :
Description
DIODE ZENER 40V 5W SZ10
Catalog
Diodes - Zener - Single
DataSheet
SZ-10N40VL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):40 V
Tolerance:±10%
Power - Max:5 W
Impedance (Max) (Zzt):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 32 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 6 A
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C