ASR-04-100A:333MV
Manufacturer
Aim Dynamics
VIGOR # :
Description
4" 100A:333MV ROGOWSKI COIL
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ASR-04-100A:333MV PDF
Type Description
Series:ASR-400MV
Package:Bag
Part Status:Active
For Measuring:AC
Sensor Type:Rogowski Coil
Current - Sensing:500mA
Number of Channels:-
Output:Ratiometric, 0V ~ 0.333V
Sensitivity:-
Frequency:-
Linearity:±0.5%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:9V ~ 36V
Response Time:-
Current - Supply (Max):100A
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C