AT25SF081B-SHD-B
Manufacturer
Adesto Technologies
VIGOR # :
Description
IC FLASH 8MBIT SPI QUAD 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
AT25SF081B-SHD-B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:8Mb (1M x 8)
Memory Interface:SPI - Quad I/O
Clock Frequency:108 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:50µs, 800µs
Access Time:-
Voltage - Supply:2.5V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)